Zepsuty wehikuł czasu, czyli Księga życia

wpis w: RECENZJE | 0

ksiegaz

stars5

Tytuł oryginalny: Le livre secret

Tłumaczenie: Małgorzata Tryc-Ostrowska

Wydawca: Muza

Gatunek: SF

Data wydania: 2015

Liczba stron: 304


Zmarnowany potencjał tej książki jest olbrzymi. To zdanie mogłoby z powodzeniem zastąpić całą recenzję. Tak się bowiem stało, że Grégory Samak nie jest niestety pisarzem porywającym, ba! Nie można nawet nazwać go zdolnym rzemieślnikiem specjalizującym się w opowiadaniu historii.

Główny bohater tej opowieści, niejaki Elias Ein jest Żydem, którego rodzina doświadczyła koszmaru Holocaustu. W jesieni życia przenosi się z Wiednia do małego austriackiego miasteczka Brannau, w którym swego czasu dorastał Adolf Hitler. W nowym domu znajduje ukryte przejście prowadzące do tajnej biblioteki. Tam ukryta jest tytułowa Księga Życia – wielotomowy zbiór informacji na temat wszystkich żyjących ludzi. Owe tomiszcze ma jeszcze jedną, ciekawą właściwość – potrafi przenosić w czasie i dawać szansę na zmianę biegu historii. „A gdyby nie było Shoah? A gdyby Hitler zginął w młodości?” – takie pytania nurtują Eliasa, który postanawia wprowadzić w życie szalony dość plan. Czy jednak można wpłynąć na naturę ludzką poprzez manipulację pojedynczymi wydarzeniami?

Cóż, odpowiedź na to pytanie udzielił sam Stephen King w swojej monumentalnej powieści Dallas’63. Niestety, to, co proponuje Samak nie jest nawet w dziesiątej części tak satysfakcjonujące. Lecz może sama tematyka byłaby wystarczającym powodem, by zmierzyć się z tą lekturą? Byłaby, gdyby szali wagi nie przeważały koszmarne błędy warsztatowe, językowe i fabularne. Mogłaby też pojawić się taka oto interpretacja, że mamy do czynienia z książką dla młodzieży, do której przykładamy zazwyczaj nieco łagodniejsze kryteria oceny. Ale nawet to nie tłumaczy autora.

Być może osoby, które nigdy nie czytały ani nie oglądały opowieści o podróżach w czasie będą usatysfakcjonowane dziełem Francuza. Ale ile jest tak naprawdę takich osób?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.