Twisty i psychologia

Jeżeli spodziewacie się Państwo kolejnego thrillera w stylu Harlana Cobena, to jednak muszę Was rozczarować. Owszem, są tu twisty wręcz podręcznikowe, ale historia opowiedziana przez Louise Jensen przede wszystkim uderza swoim prawdopodobieństwem. Może dlatego, że opiera się na bardzo wiarygodnej psychologii wykreowanych postaci. Oto przed Państwem Surogatka!

Poznajemy więc pewne małżeństwo, Kat i Nicka, które od wielu lat stara się o dziecko. Kiedy jednak kolejne próby spalają na panewce, a metody leczenia zawodzą, para decyduje się na poszukiwanie zastępczej matki. Nieoczekiwanie zainteresowanie tym typem pomocy wyraża dawna przyjaciółka Kat, która jest zarazem swoistym memento przypominającym o niezbyt chlubnej przeszłości. Przeszłości, którą Kat od dawna trzyma w tajemnicy przed wszystkimi. Napięcie narasta, różne dziwne wydarzenia stopniowo wpędzają kobietę w stan bliski paranoi. “Każdy człowiek ma własną historię. Pogrzebane żale. Nadzieję, którą próbujemy utrzymać na wodzy, by przypadkiem nie zacząć myśleć, że możemy stać się kimś, kim nie jesteśmy.”

Autorka udźwignęła bardzo trudny temat bez trywializowania go. Przede wszystkim jednak Louise Jensen otrzymała dar snucia naprawdę niesamowitych opowieści. Surogatka jest mroczna do granic wytrzymałości. Mimo to w trakcie lektury gnamy naprzód, by poznać zakończenie całej historii i chociaż niektórzy uznają zapewne, że jest ono nieco przekombinowane, to ja nie byłem zawiedziony.

Można mieć może autorce za złe, że to kolejna jej książka z silną kobiecą rolą pierwszoplanową i mężczyźni znów potraktowani zostali trochę po macoszemu. Cóż, my, czyli płeć brzydka, nie jesteśmy istotami aż tak emocjonalnymi, więc może w thrillerach psychologicznych skazani jesteśmy na drugie, albo i dalsze skrzypce. My mamy Jacka Reachera

Post Author: Krzysztof Maciejewski

1 thought on “Twisty i psychologia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.