Socjopaci są wśród nas, czyli ludzie nie są dobrzy

wpis w: RECENZJE | 0

Autor: dr Martha Stout

Gatunek: poradnik

Wydawca: Znak

Data wydania: 2017

Liczba stron: 318


Jest ich więcej niż przyjęło się sądzić. Cztery osoby na każde sto to właśnie socjopaci – ludzie pozbawieni sumienia, nie potrafiący czuć, tak jak my. Nie muszą być wcale osławionymi seryjnymi mordercami – co więcej, zapewne znamy co najmniej kilku z nich i nawet o tym nie wiemy. Bo oni znakomicie potrafią maskować swoje niedostatki, udawać zaangażowanie, czasami wręcz sądzimy, że są bardziej emocjonalni niż przeciętna. Właśnie dlatego mogą być tak groźni.

Dr Martha Stout w swojej pracy pochyla się nad tymi niebezpiecznymi osobnikami ludzkiego gatunku. Socjopata może być bowiem osobą bardzo sympatyczną, czy powszechnie lubianą, ale w określonej sytuacji wymagającej ludzkich uczuć, czy może bardziej konkretnie – sumienia, zapewne nas zawiedzie. Tej niepełnosprawności nie jest w stanie nic uleczyć, sumienia nie zastąpi bowiem żadna proteza. Autorka przedstawia szereg argumentów, które dowodzą tej tezy. Jednocześnie otrzymujemy całą galerię socjopatycznych postaci, których zachowania można rozpoznać. Bo właśnie stwierdzenie, czy ktoś jest obarczony tym defektem, bywa najtrudniejsze. Socjopaci to eksperci w manipulowaniu innymi.

Z książki dowiemy się też, jak rodzi się socjopatia oraz jak postępować z osobami dotkniętymi tym schorzeniem. Wszystko jest bardzo wnikliwie opisane, widać spore doświadczenie autorki w kontaktach z tą grupą ludzi. Dzięki temu otrzymujemy bogate kompendium wiedzy, które rozwiewa wiele pokutujących stereotypów. Przede wszystkim jednak pozycja ta dostarcza nam niezbędnych narzędzi do obrony przed zakusami socjopatów. Rzecz nie do przecenienia.

Socjopaci są wśród nas to praca naukowa, ale napisana w sposób wyjątkowo przystępny. Nie powinna więc stanowić jakiegoś wyjątkowego wyzwania, mimo że tematyka jest dość mroczna. Jednak to rodzaj wtajemniczenia, które każdy powinien w jakimś stopniu osiągnąć. To była jedna z ważniejszych lektur, jakie w ostatnich miesiącach zgłębiłem. Polecam.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.