Kobieca strona bestsellerów

Okazuje się, że to panie wiedzą najlepiej, jak napisać bestseller. Wyniki 17. edycji konkursu na najlepiej sprzedające się książki w sieci Empik zdecydowanie pokazują prymat płci pięknej. Pisarki triumfowały w każdej z pięciu książkowych kategorii.

Najchętniej czytaną polską autorką została w tym roku, nazywana królową polskiego kryminału, Katarzyna Bonda. Zwycięstwo przyniósł jej Okularnik, kolejna po Pochłaniaczu część tetralogii „Cztery żywioły”. W kategorii literatura obca zwyciężyła debiutantka rekomendowana przez samego Stephena KingaPaula Hawkins. Jej pierwsza książka – Dziewczyna z pociągu wygrała m.in. z głośną Uległością Michela Houellebecqa czy bestsellerem Camilli LackbergPogromca Lwów.

Gayle Forman już drugi rok z rzędu zwyciężyła w kategorii literatura dla młodzieży. Wróć, jeśli pamiętasz to kolejna część świetnie przyjętej powieści z nurtu Young Adults – „Zostań, jeśli kochasz”. Zabawy z Nelą. Kurs poszukiwania przygód to laureat kategorii literatura dla dzieci. W wieku czterech lat Nela postanowiła, że chce podróżować i nagrywać filmy. Dziś, ośmioletnia dziewczynka, ma na swoim koncie podróże przez Azję, Afrykę i Amerykę Południową, kilka książek oraz kilkadziesiąt reportaży i autorskich programów.

Ostatnia kategoria poświęcona była literaturze poradnikowej. Red Lipstick Monster – na co dzień Ewa Grzelakowska-Kostoglu to autorka najpopularniejszego w Polsce kanału kosmetycznego. Jej filmiki instruktażowe biją na youtube rekordy popularności. W tym roku wydała swoją pierwszą książkę – Red Lipstick Monster. Tajniki Makijażu.

Oczywiście, Empik sprzedaje nie tylko książki. W kategoriach muzycznych także triumfowała płeć piękna w osobach Stanisławy Celińskiej i Adele. W kategoriach filmowych nie było zaskoczeń – największą sprzedaż zanotowały takie tytuły, jak Bogowie, Hobbit: Bitwa pięciu armii oraz W głowie się nie mieści. W szrankach gier równych nie miał oczywiście Wiedźmin 3.

Cieszy dobra sprzedaż polskich tytułów – nie tylko książkowych. Cieszy to, że niejaki Grey pod wieloma postaciami pozostał w pokonanym polu. A co dziwi? Przyznam, że najbardziej zaskoczyło mnie to, że Nela podróżniczka istnieje naprawdę…

nela

Post Author: Krzysztof Maciejewski

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.