Donna Tartt – pisanie bizantyjskie

Donna Tartt (ur. 23 grudnia 1963 w Greenwood, Missisipi) – amerykańska pisarka, autorka trzech powieści, pisanych latami.

Po roku studiów w Missisipi przeniosła się do Bennington College w Vermoncie (1982-1986). Studiowała tam razem z Bretem Eastonem Ellisem.

Tajemna historia (The Secret History), pisana od 1983 roku, promowana przez Ellisa, a gotowa i opublikowana dopiero w 1992 roku, stała się bestsellerem i powieścią bez mała kultową. Powieść opowiada o grupie studentów college’u, którzy łączą w sobie intelektualne wyrafinowanie (fascynacja kulturą starożytną) z zamiłowaniem do niebezpiecznych zabaw. Efektem są dwa morderstwa. Mały przyjaciel (The Little Friend, 2002) to powieść dziejąca się na południu USA w połowie ubiegłego wieku z zagadką kryminalną. Wielu czytelników było tą książką rozczarowanych, ale i tak zdobyła ona WH Smith Literary Award i nominację do Orange Prize. Szczygieł (The Goldfinch, 2013) opowiada o małym nowojorczyku Theodorze (Theo) Deckerze, który traci matkę w zamachu terrorystycznym na Metropolitan Museum of Art.

Jak napisano w jednym z artykułów: Najwięcej satysfakcji daje pisarce nadawanie kształtu zdaniu – znajdowanie właściwego słowa, trafnej metafory. Podobno potrafi godzinami przestawiać jeden przecinek. Jej powieści są obszerne, ale opisuje siebie jako “miniaturzystkę, która maluje ogromny mural przy użyciu pędzelka cienkiego jak włos – wykonuje misterną, bardzo szczegółową pracę na dużej powierzchni i przez długi czas. To dlatego pisanie jednej książki trwa tak długo”.

Post Author: Krzysztof Maciejewski

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.