Aleksandra Katarzyna Maludy – z miłości do północnego Mazowsza

Aleksandra Katarzyna Maludy jest absolwentką filologii polskiej UW i historii Wyższej Szkoły Humanistycznej w Pułtusku. Jak sama przyznaje, te drugie studia to wynik jej pasji. „Odkąd w dzieciństwie, przeczytawszy jakąś książkę o wszechświecie, czarnych dziurach i tunelach czasowo-przestrzennych, straciłam nadzieję, że kiedyś wynaleziony zostanie wehikuł czasu, zrozumiałam, że jeśli chcę przenosić się w czasie, to mogę liczyć tylko na książki i swoją wyobraźnię. I to robię” – wspomina pisarka.

Pracuje jako nauczycielka nauczycielką języka polskiego w Społecznym Liceum Ogólnokształcącym STO w Raciążu. Jednak od dawna pisywała do szuflady i czasopism.

Od prawie dziesięciu lat mieszka na północnym Mazowszu, w ponad stuletnim domu pod Raciążem. To tu rozgrywa się akcja jej debiutanckiej powieści. „ Uważam, że człowiek powinien się odwdzięczyć miejscu, które daje mu przestrzeń do życia” – mówi Aleksandra Katarzyna Maludy. Ale autorka Roku 1863… robi to nie tylko na kartach swojej książki. Swego czasu organizowała przy współpracy ze szkołą i przy wsparciu raciąskiego MCK-u imprezy dotyczące żydowskich mieszkańców Raciąża (wykład wygłosiła dr. Maria Cieśla z PAN-u , wystąpili moi uczniowie i aktorzy Teatru Żydowskiego w Warszawie), czy tuż powojennych dziejów Raciąża i okolic (wykład prof. Macieja Wojtyńskiego z Instytutu Historii UW).

Informacje dotyczące przebiegu powstania styczniowego i większość tematów rozmów zaczerpnęła, jak przyznaje, z książki Ryszarda Juszkiewicza Powstanie styczniowe na północnym Mazowszu, a te dotyczące zesłania z biografii Benedykta Dybowskiego bogato ilustrowanej jego pamiętnikami pióra Andrzeja Trepki.

Post Author: Krzysztof Maciejewski

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.