I znów długa lista Bookera…

Czym nas zaskoczą jurorzy najbardziej poważanej nagrody literackiej w Wielkiej Brytanii? Na razie wyłonili 12 spośród 144 powieści zgłoszonych w tym roku do Nagrody Bookera. To tak zwana długa lista, która 13 września zamieni się listę krótką, na której pozostanie tylko pięć tytułów. Przyznanie Nagrody nastąpi 17 października w londyńskiej Guildhall – historycznej siedzibie władz City of London pochodzącej z XII wieku. Tegoroczna gala będzie już 47. edycją.

Jak wygląda tegoroczne zestawienie pretendentów? Oto ono:

4 3 2 1 – Paul Auster (USA),
Days Without End – Sebastian Barry (Irlandia),
History of Wolves – Emily Fridlund (USA),
Exit West – Mohsin Hamid (Pakistan, Zjednoczone Królestwo),
Solar Bones – Mike McCormack (Irlandia),
Reservoir 13 – Jon McGregor (Zjednoczone Królestwo),
Elmet – Fiona Mozley (Zjednoczone Królestwo),
The Ministry Of Utmost Happiness – Arundhati Roy (Indie),
Lincoln in the Bardo – George Saunders (USA),
Home Fire – Kamila Shamsie (Pakistan, Zjednoczone Królestwo),
Autumn – Ali Smith (Zjednoczone Królestwo),
Swing Time – Zadie Smith (Zjednoczone Królestwo),
The Underground Railroad – Colson Whitehead (USA).

Spośród nominowanych tytułów jedną już można przeczytać po polsku, a wkrótce będzie można przeczytać kilka innych. Kolej podziemna Colsona Whiteheada ukazała się nakładem Wydawnictwa Albatros. W planach wydawniczych na ten rok są także Zbiornik 13 Jona McGregora, Exit West Mohsina Hamida, Swing Time Zadie Smith oraz Ministerstwo Niezrównanego Szczęścia Arundhati Roy. Warto dodać, że ten ostatni tytuł to druga powieść w dorobku hinduskiej pisarki – jej słynny debiut Bóg rzeczy małych zdobył główną Nagrodę w 1997 roku.  W przyszłym roku poznamy natomiast 4321 Paula Austera oraz Lincoln in the Bardo George’a Saundersa.

Pozostaje więc czekać na werdykt jury. Do tej pory tylko troje autorów zdobyło Nagrodę Bookera dwukrotnie – byli to Hilary MantelJM Coetzee oraz Peter Carey. Od 1969 roku po najwyższy laur sięgnęło 31 mężczyzn i 16 kobiet. Najmłodszą laureatką była była Eleanor Catton w 2013 (nagrodzono wtedy Wszystko, co lśni). Dwukrotnie zdarzyło się również, że przyznano dwie równorzędne, główne nagrody.

Post Author: Krzysztof Maciejewski

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.