Zepsuty wehikuł czasu, czyli Księga życia

ksiegaz

stars5

Tytuł oryginalny: Le livre secret

Tłumaczenie: Małgorzata Tryc-Ostrowska

Wydawca: Muza

Gatunek: SF

Data wydania: 2015

Liczba stron: 304


Zmarnowany potencjał tej książki jest olbrzymi. To zdanie mogłoby z powodzeniem zastąpić całą recenzję. Tak się bowiem stało, że Grégory Samak nie jest niestety pisarzem porywającym, ba! Nie można nawet nazwać go zdolnym rzemieślnikiem specjalizującym się w opowiadaniu historii.

Główny bohater tej opowieści, niejaki Elias Ein jest Żydem, którego rodzina doświadczyła koszmaru Holocaustu. W jesieni życia przenosi się z Wiednia do małego austriackiego miasteczka Brannau, w którym swego czasu dorastał Adolf Hitler. W nowym domu znajduje ukryte przejście prowadzące do tajnej biblioteki. Tam ukryta jest tytułowa Księga Życia – wielotomowy zbiór informacji na temat wszystkich żyjących ludzi. Owe tomiszcze ma jeszcze jedną, ciekawą właściwość – potrafi przenosić w czasie i dawać szansę na zmianę biegu historii. “A gdyby nie było Shoah? A gdyby Hitler zginął w młodości?” – takie pytania nurtują Eliasa, który postanawia wprowadzić w życie szalony dość plan. Czy jednak można wpłynąć na naturę ludzką poprzez manipulację pojedynczymi wydarzeniami?

Cóż, odpowiedź na to pytanie udzielił sam Stephen King w swojej monumentalnej powieści Dallas’63. Niestety, to, co proponuje Samak nie jest nawet w dziesiątej części tak satysfakcjonujące. Lecz może sama tematyka byłaby wystarczającym powodem, by zmierzyć się z tą lekturą? Byłaby, gdyby szali wagi nie przeważały koszmarne błędy warsztatowe, językowe i fabularne. Mogłaby też pojawić się taka oto interpretacja, że mamy do czynienia z książką dla młodzieży, do której przykładamy zazwyczaj nieco łagodniejsze kryteria oceny. Ale nawet to nie tłumaczy autora.

Być może osoby, które nigdy nie czytały ani nie oglądały opowieści o podróżach w czasie będą usatysfakcjonowane dziełem Francuza. Ale ile jest tak naprawdę takich osób?

Post Author: Krzysztof Maciejewski

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.