Wstań, czyli jak zacząłem stosować pozycję Wonder Woman

wstanwww

stars10plus

Autor: Ammy Cuddy

Gatunek: poradnik

Wydawca: Znak

Data wydania: 2016

Liczba stron: 366


Z jakim potężnym sceptycyzmem podchodziłem do tej książki! No bo wyobraźcie sobie książkę, która ma za cel udowodnić, że aby zyskać pewność siebie, wystarczy opanować kilka postaw lub gestów? Która wywraca do góry nogami całą logikę opierającą się na zasadzie przyczynowości – bo czy uśmiechamy się tylko wtedy, gdy jesteśmy szczęśliwi? Nie! Możemy poczuć szczęście tylko dlatego, że się uśmiechnęliśmy! Brzmi to wszystko jak kompletna bujda. Problem w tym, że… działa.

Amy Cuddy, autorka książki Wstań!, opiera swoją wiedzę na wielu badaniach i eksperymentach. Jeden z nich – opisany też w poradniku – polegał na sprawdzeniu reakcji badanych na śmieszne komiksy. Jedna grupa oglądała je trzymając długopis w zębach w sposób wymuszający uśmiechanie się, a druga zmuszająca do trzymania zaciśniętych ust. Okazało się, że osoby z pierwszego zespołu uznały obrazki za znacznie zabawniejsze niż ich odpowiednicy z drugiej grupy. Podobne efekty osiągano zawsze, gdy wywoływano uśmiech w sposób sztuczny – po pewnym czasie obraz mózgu ofiary eksperymentu wskazywał na rosnące uczucie szczęścia. To naprawdę działa – bo mózg reaguje na sygnały nerwowe z mięśni twarzy – i nawet jeśli nie masz żadnego powodu do uśmiechu, to możesz poczuć się lepiej po prostu się uśmiechając.

Tak samo działają postawy otwarte – jak choćby słynna pozycja Wonder Woman – z rozstawionymi nogami, rękoma wspartymi na biodrach i prostym kręgosłupem. Podobno wystarczą dwie minuty tego ćwiczenia, by zmienić stan swojego umysłu. Jednocześnie otwarte postawy budzą u obserwatora poczucie, że dana osoba jest pewna siebie, wie czego chce, jest świadoma własnej wartości. Czyli wystarczy udawać osobę pewną siebie, by pewność siebie zyskać. Już Kurt Vonnegut w powieści Matka Noc przestrzegał, że musimy uważać na to, kogo udajemy, bo stajemy się właśnie tymi osobami. Przestroga może być jednak, jak widać, również wskazówką.

Amy Cuddy przedstawiła swoją rewolucyjną teorię na konferencji TED Global w 2012 roku. Film z tym wystąpieniem zyskał gigantyczną liczbę odsłon. Książka napisana jest lekko, wyjątkowo przystępnie, przy czym nie odnosi się wrażenia, jakby ujawniała prawdę objawioną i cudowny lek na niską samoocenę. I może właśnie dlatego, może być takim właśnie lekiem.

 

Post Author: Krzysztof Maciejewski

1 thought on “Wstań, czyli jak zacząłem stosować pozycję Wonder Woman

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.