Wiersze olejem i pastelami

pejzaze

stars8

Autor: Teresa Kiara Duńska

Wydawca: WGW

Gatunek: poezja

Data wydania: 2016

Liczba stron: 112


Agnieszka Osiecka powiedziała kiedyś Teresie Kiarze Duńskiej, że “maluje jak poetka i pisze wiersze jak malarka”. W zasadzie nic więcej nie można powiedzieć na temat tej poezji, nie da się ująć zgrabniej i prawdziwiej tej specyfiki. Pejzaże z okruchów dnia – czyli, o ile dobrze liczę, już szósty tomik poetycki mieszkającej w Rumi artystki – potwierdzają tamte słowa po raz kolejny.

To jak powrót starego przyjaciela, jak wizyta w dobrze znanym wnętrzu – wielbiciele talentu tej poetki poczują się z pewnością jak u siebie. Teresa Kiara Duńska może również liczyć na zdobycie kolejnych fanów – może dlatego, że rzadko już pisze się dziś takie wiersze. Przypominają odrobinę twórczość Tadeusza Nowaka – znajdziemy w nich jakieś zachłyśnięcie się przyrodą i pięknem otaczającego nas świata. Nawet gdy poetka pisze o smutnych doświadczeniach, zachowuje ten sam, poetycki ton.  Nieco baśniowy, odrobinę ludyczny.

Częstym bohaterem wierszy poetki jest Madonna – nie znaczy wcale, że chodzi o religijny aspekt poezji. Te wszystkie Madonny są figurami i ikonami – w sensie semiotycznym. Zaludniają wersy nie po to, by epatować chrześcijańskimi odniesieniami – są to raczej tropy kulturowe. Czarna Madonna jest więc matką, pod opiekę której uciekamy się – jak w starej modlitwie, ale też cieniem przemykającym w leśnym ustroniu. Podobnych nawiązań znajdziemy w tej poezji wiele. Powtarzającym się motywem jest np. warkocz – atrybut dawnej królowej Egiptu przeniesiony na nocne niebo, ale także i symbol kobiecości.

Brakuje takiej poezji – wolnej od eksperymentów literackich, rozbuchanych metafor, słownej ekwilibrystyki. Zmysłowej i swojskiej jednocześnie – takiego pokarmu dla nadwrażliwych “za ich czułość w nieczułości świata”.

 

Post Author: Krzysztof Maciejewski

2 thoughts on “Wiersze olejem i pastelami

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.