Varujan Vosganian – Ormianin

(ur. 1958). Rumuński polityk, ekonomista, eseista i poeta. Członek Partii Narodowo-Liberalnej, były minister Handlu i Gospodarki w gabinecie Tăriceanu. Urodził się w miejscowości Krajowa w rodzinie o ormiańskich korzeniach. Vosganian napisał kilka książek z zakresu ekonomii i polityki, ale także prozę i poezję. Jest członkiem Związku Pisarzy Rumuńskich oraz Rumuńskiego Stowarzyszenia Humorystów.

W 1982 ukończył studia na wydziale handlu Akademii Studiów Ekonomicznych w Bukareszcie, w 1991 został absolwentem wydziału matematyki Uniwersytetu Bukareszteńskiego. W 1998 otrzymał stopień doktora nauk ekonomicznych. Pracował jako ekonomista i publicysta periodyków ekonomicznych, a także jako dyrektor czasopisma kulturalnego społeczności ormiańskiej „Ararat”.

W 1990 został przewodniczącym Związku Ormian w Rumunii (UAR). Z ramienia tej organizacji do 1996 przez dwie kadencje sprawował mandat posła do Izby Deputowanych. W 1996 stanął na czele nowo powstałej Partii Alternatywy Rumunii.

W październiku 2006 został przedstawiony jako rumuński kandydat na komisarza europejskiego. W niektórych mediach pojawiły się wówczas informacje, jakoby był współpracownikiem komunistycznej służby specjalnej Securitate. Informacji tej zaprzeczyła Krajowa Rada Badań Archiwów Securitate (CNSAS), jednakże kandydatura Varujana Vosganiana została wycofana. W styczniu 2007 objął natomiast stanowisko ministra gospodarki i handlu.

Księga szeptów to jego pierwsza powieść, która ukazała się nakładem wydawnictwa Polirom w 2009 roku i doczekała się już dwóch wznowień. W 2012 i 2013 roku aż trzy kraje (Rumunia, Armenia i Izrael) zaproponowały Varujana Vosganiana jako kandydata do Nagrody Nobla.

BIBLIOGRAFIA

KSIĄŻKI EKONOMICZNE

Contradicţiile tranziţiei la o economie de piaţă, 1994

Jurnalul de front, 1994

Reforma pieţelor financiare, 1999

 

POEZJA

Şamanul Albastru, 1994

Ochiul alb al reginei, 2001

Iisus cu o mie de braţe, 2004

PROZA

Księga szeptów (Cartea şoaptelor, 2009, wyd. polskie Książkowe klimaty 2015)

Gra stu liści i inne opowiadania, 2013

Post Author: Krzysztof Maciejewski

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.