Uri Orlev – Urodzony w Warszawie

Uri Orlev to izraelski prozaik, autor książek dla dzieci i tłumacz polsko-żydowskiego pochodzenia.Urodził się w Warszawie jako Jerzy Henryk Orłowski. Podczas II wojny światowej wraz z rodziną został przesiedlony do getta warszawskiego, gdzie przebywał w latach 1940-1943. Po stracie matki, która została zastrzelona przez hitlerowców w styczniu 1943 r., trafił wraz z bratem do Hotelu Polskiego, skąd zostali wywiezieni do obozu w Bergen-Belsen i spędzili tam prawie dwa lata. Po zakończeniu wojny, w 1946 roku, wyemigrowali do Palestyny i osiedlili się w jednym z kibuców w Dolnej Galilei. W 1954 roku Uri Orlev po raz pierwszy od wielu lat spotkał się ze swoim ojcem, który przeżył wojnę w Związku Radzieckim. W 1962 przeprowadził się do Jerozolimy, gdzie mieszka do dnia dzisiejszego wraz z żoną i trójką dzieci.

Uri Orlev zadebiutował w 1956 roku powieścią Hayalei Oferet. W 1976 roku zaczął pisać książki dla dzieci i młodzieży, scenariusze audycji radiowych i telewizyjnych oraz tłumaczyć literaturę polską na język hebrajski. Łącznie jest autorem ponad trzydziestu książek, które przetłumaczono na 38 języków.

– Do dziś, gdy widzę polską flagę, czapkę rogatywkę lub orła z koroną, to się wzruszam. Nawet gdybym chciał, nie mógłbym tego zmienić – powiedział w radiowej Jedynce Uri Orlev. Jak jednak tłumaczył, Polska zdradziła go podczas wojny.

Post Author: Tomasz Lerczak

1 thought on “Uri Orlev – Urodzony w Warszawie

    Bieg beznamiętny - Art of Reading

    (26 stycznia 2015 - 06:12)

    […] poznać książkę, której ten film był adaptacją. Teraz przyszło mi zrecenzować powieść Uriego Orleva i mam problem. Czy książka rzeczywiście jest tak mało poruszająca, czy jedynie słowo pisane […]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.