Art of Reading

Teresa Kiara Duńska – Malarka słów, poetka obrazów

Teresa Kiara Duńska – ur. 1959 roku w Bydgoszczy, skorpionisko z ognia i wody, numeryczna siódemka, o duchowym imieniu Kiara czyli Jasna Promienista.

Blisko dwanaście lat poetka spędziła w malowniczym miasteczku Szwajcarii Kaszubskiej w Kartuzach, niedawno 10 grudnia 2015 roku przeniosła się nad morze, obecnie mieszka w Rumi parę kilometrów od Gdyni.

Pisze od 1974 roku, publikowała swoje wiersze na łamach czasopism „Przyjaźń”, „Szpilki” oraz na stronie serwisu internetowego Friendsartgallery.pl, który założyła w 2005 roku, zapraszając do niego swoich bliskich przyjaciół i znajomych, promując jednocześnie ich twórczość i swoją. Serwis twórczo działał do 2015 roku włącznie, był serdeczną przystanią  inspiracji i przyjaźni dla poetów, prozaików, fotografików i malarzy, którzy wyszli spod troskliwych skrzydeł poetki.

Agnieszka Osiecka zaprzyjaźniona z poetką bardzo trafnie określiła jej wszechstronną twórczość:

„Wiesz, ty piszesz jak malarz, a malujesz jak poeta… pamiętaj nigdy się nie zmieniaj i nie pozwól, by ktoś zmienił ciebie… bo ważne jest tylko teraz, a to w twoim przypadku nie ma końca.”

Słowa Agnieszki stały się dla poetki Przesłaniem, które towarzyszy jej w twórczej drodze.

Z wykształcenia bibliotekoznawca, informatyk naukowy. Ilustratorka, grafik, fotografik,reporter,projektant, malarka,oraz poetka z pasji tworzenia.

Miłośniczka rzeczy dziwnych i tajemnych, kultury indiańskiej, szamanizmu, wizjonerka… o niezwykłej wrażliwości postrzegania świata…Czarownica  z wieczornego morza..

W latach 2014/15 członkini  John Paul II Polish American Poets Academy oraz od 2015 roku Ciechanowskiego oddziału  Stowarzyszenia Autorów Polskich  w Ciechanowie. Otrzymała Wyróżnienie i List Gratulacyjny z ramienia APA JPII PAPA w tym wybrane dwa wiersze wyróżnione zostały i opublikowane w międzynarodowej antologii pt. „Wielkiej miłości spotkanie”.

Współautorka oraz ilustratorka tomików: „Partita na trzy głosy”, „Noc jednorożca”, „Pierścienie ognia” i „Warkocz Bereniki”.

Jest również autorką okładek i baśniowych ilustracji do tomików poezji swoich przyjaciół: „Dychotomia mojej kobiecej natury” i „Czas obietnicy. Macierzyństwo magiczne” Katarzyny Georgiou, „Wiersze sercem pisane” Stanisława Gilla , „Kim jestem. Retrospekcja mojej duszy” Bogumiły Baczewicz oraz „Serce mówi do serca” pióra Aleksandry Baltissen, gdzie na okładce tomiku widnieje jej ilustracja.

Wydała również autorski tomik „Strofy światłem utkane ” nakładem Warszawskiej  Firmy Wydawniczej, który  ukazał się  25.06.2014, oraz tomik „ Pejzaże z okruchów dnia „ wydany przez WGW, który ukazał się  1 kwietnia 2016 roku.W planach kolejne publikacje…

16 października 2014 r. w łódzkim Akademickim Ośrodku Inicjatyw Artystycznych odbyło się spotkanie z poetką Teresą Kiarą Duńską,któremu towarzyszyła wystawa malarstwa i grafik autorki.Organizatorem był Katamaran Literacki prowadzony przez łódzką poetkę Małgorzatę Gałeską-Skwarek.

 

03.09.2015r. odbył się jubileuszowy XX PORCELANOWY „Czwartkowy Wieczór z Poezją”, w Ciechanowie po raz pierwszy w Restauracji Retro. Bohaterką była malarka, poetka, grafik – Teresa Kiara Duńska, spotkaniu z poetką towarzyszyła wystawa jej malarstwa. W drugiej części spotkania odbył się koncert Piosenki Literackiej-publicystycznej w wykonaniu Barda Jacka Gutry z Warszawy.Wieczór prowadziła Janeczka Janakakos-Szymańska poetka i prezes SAP.

Więcej o poetce na stronie poetycko-ilustratorskiej

http://www.wieczornemorze.w8w.pl

Print Friendly, PDF & Email

2 komentarze

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.