Stan alfa – zażywając tabletkę poezji

stanalfa

stars9

Tytuł: Stan alfa

Gatunek: poezja

Wydawca: Mamiko

Data wydania: 2015

Liczba stron: 70


Stan alfa według takich nauk, jak neurologia, psychologia bądź psychotronika jest stanem głębokiego relaksu powiązanego z marzeniami i uczuciem odrealnienia, który występuje w trakcie emisji specyficznego zakresu częstotliwości fal mózgowych. W najnowszym tomiku poezji Bartosza Sawickiego nie odnalazłem wprawdzie zbyt wielu przykładów feerycznych wizji i śladów bełkotliwej podświadomości, lecz przyjmijmy, że czytanie wierszy samo w sobie stanowić może czynność nierzeczywistą.

Tak naprawdę, utwory zawarte w zbiorze Stan alfa to bezpośrednia kontynuacja tropów wytyczonych przez poprzednią poetycką pozycję w dorobku Sawickiego, czyli Kruchą wieczność. Tamtejsza kontekstowość zawarta była w quasi-religijnym podejściu do spraw ostatecznych – jak narzucające się przykłady śmierci, miłości i wieczności. Tutaj mamy do czynienia z pewną postmodernistyczną fragmentarycznością – być może właśnie we fragmentach dostrzegalna jest senna charakteryzacja świata opisanego? Oglądamy więc świat jak w kalejdoskopie – próżno doszukując się wzorów w powtarzających się i znikających formach i kształtach.

Wiele tu jednak odniesień do świata realnego – te wszystkie mp3, Twittery, esemesy. Sporo nawiązań literackich i popkulturowych – znajdziemy i serial Twin Peaks, i Sylvię Plath. Jest tu erotyka, ale i trochę makabry. Wszystko to nie przeszkadza w zachowaniu spójności świata, który wraz z poetą zwiedzamy. Nie ma wrażenia natłoku, operowania przesadą, nadmiarowością, które często kuszą wielu mniej wprawnych wyznawców Euterpe. W ogóle bardzo podoba mi się w poezji Sawickiego taka dość nieuchwytna szlachetność, jakiś umiar w posługiwaniu się słowem i metaforą.

Zażyjmy więc tabletkę poezji, aby wprawić się w stan alfa…

 

Post Author: Krzysztof Maciejewski

1 thought on “Stan alfa – zażywając tabletkę poezji

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.