Podróże niewidzialne

Niejasna_K_Sroda_front

stars9

Tytuł: Niejasna sytuacja na kontynencie. Prywatny przewodnik po różnych stronach świata

Wydawnictwo: Czarne

Data wydania: 2014

Liczba stron: 208


Nieprzypadkowo w tytule recenzji odbija się lekko tytuł jednej z moich ulubionych książek znanej na całym świecie jako Le città invisibili. Italo Calvino odbył swoich 55 podróży do miast, których nie ma na mapie. Dziennik wędrówek Krzysztofa Środy nie jest może tak imponujący pod względem formalnym, ale i tak widzę wiele podobieństw. Polski filozof proponuje bowiem swoisty przewodnik po wspomnieniach. Gdzieś w tle pobrzmiewa wprawdzie planowana wycieczka na Kaukaz, ale do niej wcale nie dochodzi. Trwają przygotowania, wyjazd przenoszony jest z roku na rok, aż nagle przestaje być potrzebny.

Ten dziennik z podróży nieodbytej stanowi przeciwieństwo potocznie rozumianej literatury podróżniczej. Autor przedstawia w nim wspomnienia z lat młodości, przemyślenia z wieczornych lektur, opisy mało znanych polskich miasteczek zamiast egzotycznych miejsc w odległych krajach świata. Bo podróż – wedle Krzysztofa Środy – zyskuje na znaczeniu dopiero przez kontekst. Wyjeżdżając gdzieś unosimy ze sobą wszystkie wojaże odbyte wcześniej, te na wpół zapomniane wyprawy, które ukształtowały naszą perspektywę. To jak z pejzażem nadmorskiej mieściny, na którym rozpoznajemy stare, dawno niewidziane zdjęcie.

Punkty widzenia jako stacje przystankowe przemierzanych szlaków? Mapa pamięci zamiast atlasu geograficznego? Ważne jest samo przeżycie rytuału podróży, nadanie sensu mijanym krajobrazom i ludziom. Jak pisze Jan Gondowicz: Nie trzeba w tym celu wybrać się się daleko. Wystarczy, jeśli głęboko.

Tym spojrzeniem w poprzek rzeczywistości, a nie wzdłuż, ujęła mnie ta książka najbardziej.

Post Author: Krzysztof Maciejewski

1 thought on “Podróże niewidzialne

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.