Nie zawsze skok na kasę…

czarnowacaWiadomo o tym już od jakiegoś czasu. Spadkobiercy dorobku Stiega LarssonaErland Larsson i Joakim Larsson – postanowili wznowić kontynuację serii zapoczątkowanej przez ich syna i brata. Premiera czwartej części Millennium pt. Co nas nie zabije odbędzie się 27 sierpnia w aż 25 krajach. W Polsce książka ukaże się nakładem Wydawnictwa Czarna Owca.

W historii literatury nie pierwszy raz zdarza się, że ciesząca się popularnością seria jest kontynuowana po śmierci autora. W tym przypadku napisanie ciągu dalszego historii Lisbeth i Mikaela została powierzona nagradzanemu szwedzkiemu pisarzowi i dziennikarzowi – Davidowi Lagercrantzowi, który przyjął wyzwanie i nadał powieści swój indywidualny charakter. Akcja książki Co nas nie zabije rozgrywa się w Szwecji, a motywem przewodnim jest sztuczna inteligencja, która staje się kością niezgody dwóch walczących ze sobą obozów. Lagercrantz wprowadza do powieści nowe postaci, tworząc zupełnie inną historię w oparciu o wątki z poprzednich części. Notabene David Lagercrantz ma na swoim koncie wiele literackich osiągnięć. Jest autorem głośnej biografii Zlatana Ibrahimovicia Ja.Ibra, która została uznana w Szwecji za jeden z największych sukcesów literackich ostatnich lat.

Oczywiście, w przypadku podobnych przedsięwzięć ciśnie się zwykle na usta kategoryczny sąd – “skok na kasę!”. Motywacją rodziny nie jest jednak zysk. Swój dochód ze sprzedaży książki Co nas nie zabije autorstwa Davida Lagercrantza przekażą na działalność anty-rasistowskiego magazyny EXPO założonego między innymi przez Stiega Larssona. Podjęta decyzja o napisaniu dalszych losów bohaterów Millennium jest podobno wyłącznie odpowiedzią na oczekiwania fanów przedwcześnie zmarłego pisarza.

Cóż, ktoś pewnie na tym zarobi. Ale dlaczego niby zarabianie pieniędzy traktowane jest często jako czynność moralnie naganna? Być może czas skończyć z tego typu myśleniem. Może też nadejdzie kiedyś pora, że i pisarze nie będą musieli wstydzić się swoich dochodów.

Post Author: Krzysztof Maciejewski

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.