Marisha Pessl – medytacja, podróż i sztuczka

Marisha Pessl urodziła się w 1977 roku, a swoje nietypowe nazwisko zawdzięcza niemieckiemu ojcu, który zresztą porzucił rodzinę, gdy młoda pisarka miała trzy lata. Dorastała w Ashville i już jako dziecko pisała opowieści. Uczęszczała na Nortwestern University na wydział telewizyjno-filmowy, ale przeniosła się później na nowojorski Barnard College, gdzie ukończyła studia z literatury współczesnej. Potem zaś poszła do pracy w PricewaterhouseCoopers w charakterze konsultanta ds. finansów. Trzeba przyznać, że nawet w życiu Marishy znajdziemy niespodziewane zwroty akcji…

W przerwach pomiędzy tworzeniem prezentacji w Powerpoincie pisała swoją pierwszą powieść. Początkowo miała być ona zatytułowana Anatomia motyli, a kolejną wersją były Pamiętniki amerykańskiej dziewczyny. Ostatecznie książka ukazała się dwa lata później, po przeprowadzce do Londynu, a jej ostateczny tytuł to Wybrane zagadnienia z fizyki katastrof. Powieść doczekała się wydania w 30 krajach i była bestsellerem New York Timesa.

Marisha pisze od 9 do 17, od poniedziałku do piątku. Kiedyś metodycznie rozpisywała fabułę powieści, ale obecnie woli rozpoczynać pisanie od jednej lub dwóch przesłanek zastanawiając się, dokąd ją zaprowadzą. “Pisanie jest jednocześnie medytacją, brutalną podróżą przez pustkowia i magiczną sztuczką” – mówi pisarka.

BIBLIOGRAFIA

Wybrane zagadnienia z fizyki katastrof (2006, wyd. polskie Albatros 2008)

Nocny film (2013, wyd. polskie Albatros 2016)

Post Author: Krzysztof Maciejewski

1 thought on “Marisha Pessl – medytacja, podróż i sztuczka

    Sanne

    (19 sierpnia 2016 - 04:13)

    Pirkei D’Rabi Eliezer and Yalkut Shimoni, &#8na0;m2i2stream” enough; but still interesting that the Bavli gives nothing more than a half-nod.Of course when you venture into the less-authoritative midrashim, you can find just about anything. I’m told there’s a Yalkut Ruveini that blames Job’s suffering on his failure to perform Mayim Achronim. Draw your own conclusions.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.