Krzysztof Maria Załuski – emigrant i ziemianin

Krzysztof Maria Załuski urodził się w Gdańsku w 1963. Absolwent politologii Uniwersytetu Gdańskiego. Od 1987 do 2004 przebywał za granicą, najpierw w Wielkiej Brytanii, potem w Niemczech. Był członkiem Związku Pisarzy Polskich na Obczyźnie. Od 2001 należy do Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Jest także członkiem Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich oraz Polskiego Towarzystwa Ziemiańskiego. Debiutował w 1980 opowiadaniem w Polskim Radio Gdańsk.

W latach 1992–1998 redagował i wydawał kwartalnik literacko-artystyczny „Bundesstraße 1”, współpracował także z szeregiem pism w Niemczech i Polsce. Publikował w rozgłośniach radiowych i prasie w Polsce, Niemczech, Holandii, Szwajcarii i Kanadzie.

W 2000 reprezentował Polskę na Międzynarodowych Targach Książki we Frankfurcie. Załuski jest również autorem dwóch dużych projektów kulturalnych: „Dni Gdańskiej Kultury nad Jeziorem Bodeńskim” (w ramach Festiwalu Kultury Polskiej nad Jeziorem Bodeńskim – Friedrichshafen 1998) oraz „Dni Młodej Polskiej Literatury (we współpracy z Urzędem Kultury Miasta Singen – 1998)”.

W 2015 miał startować w wyborach parlamentarnych z „jedynki” listy ruchu Kukiz’15 (okręg nr 25). Ostatecznie zrezygnował jednak z ubiegania się o mandat poselski.

Mieszka w Trójmieście.

BIBLIOGRAFIA

„Tryptyk bodeński”. Sopot: Man Gala Press 1996.

„Szpital Polonia”. Poznań: Obserwator 1999.

„Wypędzeni do raju”. Gdańsk, Maszoperia Literacka 2010.

„Imigranci. Opowieści nie tylko dla Niemców”; Gdańsk; Wydawnictwo Oskar 2015

Post Author: Krzysztof Maciejewski

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.