Jak umierają nieśmiertelni

killmockingW 1961 roku Harper Lee jako jedyna autorka zdobyła nagrodę Pulitzera za… debiut. Była to słynna powieść Zabić drozda. 55 lat później ukazuje się ciąg dalszy historii opowiedzianej w książce. Idź, postaw wartownika w ciągu zaledwie tygodnia od premiery sprzedało się w Stanach Zjednoczonych w nakładzie ponad 1 miliona egzemplarzy. W Wielkiej Brytanii tylko pierwszego dnia książkę kupiło przeszło 100 tysięcy osób. W Niemczech książka zajmuje pierwsze miejsce na liście bestsellerów tygodnika „Spiegel”. Polska premiera głośnej powieści została zaplanowana przez wydawnictwo Filia na 4 listopada.

Oczywiście, zamierzam przeczytać tę kontynuację, ale jeden szczegół, który znalazłem w materiałach prasowych, zmroził mnie kompletnie. Oto, czytamy: “W „Idź, postaw wartownika” Atticus Finch okazuje się być rasistą i byłym członkiem Ku Klux Klanu, który sprzeciwia się desegregacji”. To więcej niż upadek mitu, to wręcz niewyobrażalna wolta jednej z najbardziej świetlanych postaci literackich. Tak umierają nieśmiertelni. Mojego żalu nie zmyje nawet to, że Idź, postaw wartownika nie napisano współcześnie, że książka przez pół wieku leżała w szufladzie.

Podobno decyzja o publikacji jest konsekwencją wieloletniego boju, jaki stoczyła Harper Lee z sądami. W największym skrócie – jej wieloletni agent literacki próbował ukraść jej prawa do nagrodzonej Pulitzerem powieści. I tak to się kończy.

Za kilka dni wrócę po latach do lektury Zabić drozda. To będzie podróż sentymentalna, zresztą lepiej dziś pamiętam film z Gregorym Peckiem. A niebawem ruszę w bój z sequelem i z własnymi wspomnieniami.

 

Post Author: Krzysztof Maciejewski

1 thought on “Jak umierają nieśmiertelni

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.