Jak rozmawiać, gdy wszystko dzieli, czyli Najsztub i Sumińska

Gatunek: wywiady

Wydawca: Czarna Owca

Data wydania: 2017

Liczba stron: 168


Odkryłem sposób na zasypanie społecznych i politycznych podziałów, które tak fatalnie definiują Polskę Anno Domini 2017. Które sprawiają, że czasami można odnieść wrażenie, jakbyśmy byli dwoma odrębnymi narodami. Wystarczy poprosić panią Irenę A. Stanisławską, by przeprowadziła rozmowę z szefami dwóch najważniejszych ugrupowań politycznych, albo z dowolnymi osobami stojącymi po obu stronach barykady. Jej mistrzostwo w prowadzeniu wywiadów w zasadzie gwarantuje, że zwaśnione strony dojdą do porozumienia. To taka refleksja po lekturze rozmowy, jaką dziennikarka przeprowadziła z Dorotą Sumińską Piotrem Najsztubem. A skąd ta refleksja?

Właściwie trudno sobie wyobrazić dwoje rozmówców tak bardzo różniących się między sobą właściwie w każdej kwestii.Nie chodzi tu na dodatek wcale o banalne rozbieżności natury politycznej, czy też światopoglądowej. O nie, tu chodzi o samą esencję, o stosunek do życia jako takiego. Dorota Sumińska to wielka miłośniczka wszystkiego, co żywe, lekarz weterynarii i wspaniała pisarka oraz orędowniczka miłości do zwierząt. Piotr Najsztub z kolei to znany dziennikarz o stoickim, by nie rzec cynicznym podejściu do świata. Jaką wspólną płaszczyznę może odnaleźć dwójka tak bardzo różniących się ludzi? Irena A. Stanisławska nie ma z tym żadnego problemu.

Warto wspomnieć, że Dorota Sumińska wystąpiła już w jednej z poprzednich książek autorki – tam rozmawiała z psychologiem rodzinnym Dorotą Krzywicką (chodzi o książkę pod tytułem Jak wychować dziecko, psa, kota… i faceta). Można więc powiedzieć, że najnowszy wywiad-rzeka stanowi praktyczną próbę odpowiedzi na pytanie zawarte w tytule poprzedniej rozmowy, a Piotr Najsztub jest tu swoistym królikiem doświadczalnym. Mimo że bliżej mi poglądami do Doroty Sumińskiej, to muszę z dużą satysfakcją stwierdzić, że były redaktor naczelny tygodnika Przekrój  nie dał się… wychować.

Tematyka rozmów nie ogranicza się oczywiście do spraw damsko-męskich. Otrzymujemy bardzo głęboką diagnozę obecnego stanu Polski i Polaków. Nagle okazuje się, że poglądy przeciwstawne w wielu momentach okazują się zbieżne. Wystarczy zadać właściwe pytanie, odpowiednio poprowadzić rozmowę. Mój postulat z pierwszego akapitu nabiera więc mocy. A do lektury książki zapraszam już teraz.

Post Author: Krzysztof Maciejewski

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.