Inspirujące usługi, czyli och, cudowny Singapurze!

Inspirujące uslugi Ron kaufman

stars7

Tytuł oryginału: Uplifting Services

Tłumaczenie: Witold Turopolski

Wydawnictwo: Studio EMKA

Data wydania: 2013

Strony: 368


 

Jakże często zdarza nam się zapomnieć o prawdach z gatunku uniwersalnych… O tym, że służąc innym, służy się sobie, że dobre uczynki bywają odwzajemnione, że wreszcie usługa to działanie, które tworzy wartość dla innej osoby. Wydawałoby się, że w świecie pełnym rekinów biznesu takei nauki są traktowane jako bajeczki dla grzecznych dzieci. Okazuje się jednak, że tak nie jest. Ron Kaufman, autor książki Inspirujące usługi, twierdzi, że właśnie w ten magiczny zdawałoby się sposób, podnosi się wartość przedsiębiorstw.

Ideą Kaufmana jest zapoznanie czytelników ze swoim sztandarowym hasłem określanym mianem inspirujących usług (po angielsku uplifting services), czyli usług wyniesionych na wyższy poziom. Tym mottem posługują się takie firmy, jak Amazon, czy American Express, w których właśnie troska o jakość usług przełożyła się na lepsze funkcjonowanie. Na którejś stronie autor przytoczył przypadek inspirujących usług na znacznie mniejszą skalę. Opowiedział o techniku komputerowym, który po wykonaniu naprawy w domu klienta posprzątał po sobie, poprzesuwał meble na miejsce, a na sam koniec wyjął z kieszeni odświeżacz powietrza zostawiając po sobie miły zapach… A więc coś dodanego, coś dodatkowego, co może sprawić, że następnym razem wybierzemy znów tę samą firmę. Ale nie chodzi tylko o obsługę klienta, lecz również o kulturę firmy i dobre samopoczucie samopoczucie jej pracowników i właścicieli.

Książka opisuje kolejne kroki, jakie można podjąć, aby stworzyć trwałą kulturę generującą codziennie takie usługi. Wiele jest w niej przykładów firm i ludzi z całego świata, którzy uczynili z usług swój najwyższy priorytet, dzięki czemu cieszą się dobrą reputacją. Opisane narzędzia i praktyki sprawdziły się w każdym kontekście, jaki można sobie wyobrazić: w firmach, instytucjach państwowych, społecznościach i domach, na każdym kontynencie i w wielu językach. Zdaniem Kaufmana nie jest to żaden kaprys, czy moda, ale wręcz nieodzowny warunek rozwoju przedsiębiorstwa w dzisiejszym świecie.

Sporo zamieszczonych w książce przykładów i rad trąci nieco nachalną amerykańskością. Najbardziej jednak zirytowało mnie wychwalanie pod niebiosa Singapuru, który według Kaufmana, spełnia wszelkie przesłanki, by stanowić w każdej niemal dziedzinie wzorzec owych inspirujących usług. Wspaniałe jest lotnisko Chagi, które stanowi wielkie wesołe miasteczko, cudownie działają singapurskie urzędy i władze. Mi osobiście Singapur kojarzy się jednak raczej z najbardziej opresyjnym państwem świata. Drakońskie prawodawstwo, policyjny reżim, łamanie praw człowieka – a tymczasem pan Ron Kaufman podziwia piękne potiomkinowskie wioski. Jeżeli w przyszłości te inspirujące usługi mają się łączyć z podobnie orwellowskimi praktykami, to chyba poproszę następnym razem technika komputerowego, by wsadził ten swój odświeżacz powietrza w wiadome miejsce…

 

Post Author: Krzysztof Maciejewski

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.