Dukaj szturmuje czytniki e-booków

JACEK DUKAJ Starość AksolotlaDziś odbywa się być może najważniejsza premiera e-bookowa tego roku. Swoją nową książkę proponuje czytelnikom Jacek Dukaj. Autora przedstawiać nie trzeba, sam cenię go wielce, chociaż przyznam, że nie udało mi się przeczytać wszystkich jego książek. Ale ranga jego pisarstwa to coś niezaprzeczalnego.

No dobrze, nowa powieść Dukaja, i co w tym niesłychanego – ktoś może zapytać, jeżeli nie przemawia do niego samo nazwisko. Przede wszystkim, Starość Aksolotla ukazuje się wyłącznie pod postacią cyfrową. To świadomy zabieg, a może nawet więcej – to próba pokazania, że e-book nie jest wyłącznie ubogim krewnym książki tradycyjnej, że może być czymś więcej. Ta książka w swojej warstwie – także hipertekstowej – stanowi rodzaj aplikacji. Tę książkę nie tylko się czyta, ale i przeżywa.

Poza odnośnikami hipertekstowymi, mamy do czynienia z wyjątkową oprawą plastyczną, która buduje estetyczny i emocjonalny klimat tekstu. Dodatkowo czytelnik może zapoznać się z ekslibrisami i logotypami gildii i aliansów występujących w powieści. Modele robotów występujących na kartach książki zostały zaprojektowane przez Alexa Jaegera odpowiedzialnego za projekty postaci do takich filmów jak Transformers, czy Avengers. Są integralną częścią e-booka. Ba! Te schematy można sobie wydrukować w drukarkach 3D!

I jeszcze dla zachęty coś o samej treści… Wydawca informuje, że Starość aksolotla to fascynująca i wstrząsająca postapokaliptyczna wizja świata, w którym kosmiczny kataklizm sterylizuje Ziemię ze wszystkiego, co żywe. Nielicznym ludziom na chwilę przed katastrofą udaje się przekopiować scyfryzowane umysły w hardware. Pogrążeni w nostalgii ocaleńcy tworzą cywilizację po cywilizacji, życie po życiu i ludzkość po ludzkości. Dzielą się na gildie, tworzą alianse, prowadzą wojny. Mają swoje polityki, ideologie, szalone religie hardware’u. I podejmują wyzwania, przed jakimi nikt wcześniej nie stawał. Starość aksolotla opowiada o odwróceniu porządków życia i śmierci, postępu i stagnacji, tego, co biologiczne, i tego, co mechaniczne; o tajemnicy duszy ludzkiej i odwiecznej samotności człowieka, czy to w ciele, czy w pancernej stali robota.

Post Author: Krzysztof Maciejewski

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.