Czy politycy czytają?

Wymyśliłem sobie jakiś czas temu wielką ankietę wśród polskich polityków, wiedziony szczerą chęcią udowodnienia, że czytanie książek jest w tym gronie powszechnym zajęciem. Postanowiłem zatem odezwać się do kilkudziesięciu najbardziej znanych nazwisk na politycznej scenie z prośbą o odpowiedzi na kilka pytań. Pytania skierowałem do oficjeli z partii (jeszcze) rządzącej, do głównej opozycji, do mniejszych partii – za każdym razem kierując się rangą nazwiska. Każdemu dałem takie same szanse na wzięcie udziału w zabawie i przyznam, że liczyłem na spory odzew – bo w końcu kampania wyborcza za pasem. Odpowiedziały mi dwie osoby.

barbaranowackaBarbara Nowacka i Ryszard Czarnecki. Szefowa jednoczącej się lewicy i wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego z ramienia PiS. Reprezentanci diametralnie różnych środowisk politycznych, światopoglądów, także gustów literackich – co mnie osobiście cieszy. Przede wszystkim bardzo dziękuję Państwu, że postanowiliście odpowiedzieć na apel nieznanego blogera. Bo to oznacza, że jednak może jakaś nadzieja się tli. Że politycy jednak znajdują czas na czytanie. – Oczywiście! Nie wyobrażam sobie życia bez książek. Co więcej, czytam zazwyczaj kilka równolegle. Czytam też dzieciom, a w aucie słucham audiobooków – mówi Barbara Nowacka, wzbudzając mój podziw, bo jakoś nigdy nie umiałem się przekonać do czytania symultanicznego.- Niestety, mam wrażenie, że większość polityków woli czytać gazety niż książki – odpowiada z kolei Ryszard Czarnecki, a ja, patrząc na niewielki odzew mojego przedsięwzięcia, muszę przyznać mu rację.

Zapytałem obojga o ulubiony rodzaj książek – i tu pojawiają się rozbieżności. Polityczka lewicy przyznaje, że czyta wszystko, choć najwięcej radości sprawia jej proza.- Od skandynawskich kryminałów, poprzez literaturę iberoamerykańską (uwielbiam Marqueza), po polskich prozaików i prozaiczki, ze szczególną sympatią do Sylwii Chutnik i Joanny Bator – dodaje Barbara Nowacka. Z kolei polityk prawicy przyznaje się do słabości względem literatury historycznej, wspomnień, pamiętników, ale też…poezji, także współczesnej. – Lubię literaturę faktu i reportaże – mówi Ryszard Czarnecki, może po to, by jednak podkreślić swój pragmatyzm.

Pora na szczere wyznania dotyczące ulubionych autorów. Barbara Nowacka przyznaje, że jednej ulubionej książki Ryszard_Czarnecki_Sejm_2015wskazać nie umie. – Kiedyś próbowałam wybrać dziesięć najważniejszych pozycji i skończyłam na 27 – śmieje się współprzewodnicząca Twojego Ruchu. – Jako dziecko uwielbiałam Astrid Lindgren i J.R.R. Tolkiena, w młodości wspomnianego wyżej Marqueza, Dostojewskiego i Faulknera – wspomina polityczka. A dziś? – Obecnie książki historyczno-socjologiczne. A dla rozrywki: kryminały (ten rok należy do polskich autorów – Miłoszewskiego czy Bondy) – dodaje moja rozmówczyni. Z kolei Ryszard Czarnecki ma od zawsze wyraźną tendencję w kierunku klasyków. – Kiedy bylem młody i do tego pozytywistą uwielbiałem Aleksandra Głowackiego (czyli Bolesława Prusa) , a w szczególności wielokroć czytaną „Lalkę”(oj, nie spodoba się to prof . Ryszardowi Legutce…). Teraz, starzejąc się, stałem się romantykiem i wyznawcą Sienkiewicza, a zwłaszcza „Trylogii”. Z literatury nowszej – „Inny świat” i „Dzienniki pisane nocą” Gustawa Herlinga- Grudzińskiego, z najnowszej prozy – Szczepana Twardocha – mówi wiceprzewodniczący PE. Ale nie tylko polską literaturą żyje nasz polityk. – Jako człowiek urodzony w Londynie preferować muszę siłą rzeczy literaturę angielska. Zatem G.K Chesterton, ale tuż za nim Graham Greene oraz A.J. Cronin, a potem Bruce Marshall. Czy dlatego byli tak świetni, że należeli do mniejszości i musieli cały czas udowadniać, jak dobrzy są (wszyscy byli pisarzami katolickimi)? – zastanawia się Ryszard Czarnecki.

Zapytałem też o bardziej świeże tytuły, które zapadły w pamięć w tym roku. – Największe, chociaż negatywne, wrażenie 2015 roku to „Czerwony blitzkrieg 1939-1940” Władimira Bieszanowa, czyli opis napaści Sowietów na Polskę (oraz kraje bałtyckie i Finlandię) – agresja widziana rosyjskimi oczyma… – zdradza Ryszard Czarnecki. Barbara Nowacka z tegorocznych lektur wyróżnia aż dwie pozycje – Inna Rzeczpospolita jest możliwa Jana Sowy oraz Jedyną płeć Katrine Kielos. Chyba będę musiał dołożyć te tytuły na stosik książek do przeczytania.

Na samym końcu pytałem o recepty na poprawę czytelnictwa. – Czytajmy dzieciom, dawajmy im (i sobie wzajemnie) książki w prezencie na każdą okazję – radzi Barbara Nowacka. Z kolei Ryszard Czarnecki chce podejść od nieco innej strony. – Konieczne jest wytworzenie snobizmu na czytanie, pokazanie, że to „trendy”- niech znani ludzie mówią, co lubią czytać i co przeczytali ostatnio – uważa polityk PiS. Jego zdaniem, receptą mogłoby być nawet uczynienie obciachem faktu, że ktoś (także znany) nie czyta. Nie wolno jednak zapominać także o sprawach systemowych. – Dostępność książek, w tym bibliotek i czytelni również w małych miejscowościach i na wsiach, niższe ceny (niższy VAT na książki i taki sam na e-booki) moim zdaniem też wpłyną pozytywnie na poprawę czytelnictwa – podkreśla współprzewodnicząca Twojego Ruchu.

Miała być ankieta, a wyszła rozmowa z dwojgiem oczytanych ludzi. Ja chyba jednak wolę takie właśnie rozmowy. A może będzie to początek całego cyklu artykułów? To już od Państwa (polityków) zależy.

Post Author: Krzysztof Maciejewski

2 thoughts on “Czy politycy czytają?

    […] polityki staram trzymać się z daleka… Wprawdzie pisałem o tym, że niektórzy (z naciskiem na to słowo) politycy czytają, jednak staram się nie stawać na […]

    Marilu

    (16 listopada 2016 - 07:30)

    Check that off the list of things I was cousnfed about.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.