Córka papieża, czy cień żony?

corkawww

stars8

Tytuł oryginału: La figlia del papa

Gatunek: historyczna

Wydawca: Znak

Data wydania: 2015

Liczba stron: 316


Lukrecja Borgia nie od dziś cieszy się dość ponurą sławą trucicielki i nimfomanki, a niedawno wyemitowany serial Rodzina Borgiów jeszcze bardziej ugruntował ten wizerunek. Ponoć Dario Fo mocno się zeźlił po obejrzeniu produkcji Neila Jordana – i ta złość właśnie sprawiła, że postanowił napisać, jak było naprawdę. Jego zdaniem, Lukrecja była tylko narzędziem w rękach Rodrigo i Cezara Borgiów, a fatalna reputacja córki papieża  to efekt kościelnej propagandy. Bo nie od dziś wiemy, że kobiety często bywały kozłami ofiarnymi – czemuż się dziwić, skoro nawet Ojcowie Kościoła uważali je za służebnice Szatana?

Podążałem w trakcie lektury także innym, bardziej osobistym tropem. Włoski noblista sportretował w swojej powieści nie tylko córkę Aleksandra VI, ale także poniekąd, swoją niedawno zmarłą żonę, Francę Rame. Miłość życia Dario Fo odeszła w 2013 roku, przeżywszy 83 lata. Być może jej życie nie było tak burzliwe, jak życie Lukrecji, ale obie panie zasłynęły jako protektorki i muzy artystów. Obie głosiły też niepopularne w swych czasach poglądy. Być może więc włoski dramaturg chciał unieśmiertelnić swoją żonę w obrazie innej kobiety żyjącej pół tysiąclecia wcześniej?

Powieść Dario Fo nie jest zwykłą beletrystyką i sięga ambicjami ku półkom z książkami historycznymi. Na ile skutecznie – nie potrafię osądzić. Córka papieża wydaje się być dość dobrze udokumentowana, chociaż chwilami można odnieść wrażenie, że fabuła dryfuje nieco w stronę fikcji literackiej. To w żadnym stopniu nie odbiera lekturze potoczystości.

Wielkim atutem książki są reprodukcje portretów jej głównych bohaterów wykonane przez samego pisarza.

Post Author: Krzysztof Maciejewski

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.