Astrid Lindgren i Ingrid Nyman – panie od Pippi

Astrid Lindgren urodziła się 14 listopada 1907 r. W 1914 roku rozpoczęła naukę w szkole w Vimmerby. W wieku 13 lat jej opowiadanie ukazuje się w lokalnej gazecie. Nauka nie sprawiała problemów Astrid. Uwielbiała jazz, a jako siedemnastolatka ostrzygła włosy na chłopczycę, budząc tym niemałą sensację. W 1926 roku zaszła w ciążę i postanowiła sama wychować dziecko. Przeniosła się do Sztokholmu, a w 1931 roku została żoną Sture Lindgrena. W 1934 roku rodzi córkę Karin – to ona podobno wymyśliła postać Pippi Pończoszanki.

W 1958 roku krytycy przyznali Astrid Lindgren najważniejsze na świecie wyróżnienie za książkę dla dzieci – Medal im. H. Ch. Andresena. W 1971 uhonorowano ją złotym medalem Akademii Szwedzkiej. Wreszcie w 1978 otrzymała Order Uśmiechu, przyznany jej przez polskie dzieci.

Pisarka wydała ponad 30 książek, które zostały przetłumaczone na 80 języków, a liczba sprzedanych sięga 80 milionów egzemplarzy. Wiele jej utworów zostało sfilmowanych.

 

Ingrid Vang Nyman urodziła się w 1916 roku w Kopenhadze. Jako dziecko zachorowała na gruźlicę, a w wieku 13 lat przestała widzieć na jedno oko. Studiowała na kopenhaskiej ASP, ale po paru latach rzuciła studia. W 1942 roku przeniosła się do Szwecji – tu rozwinęła się jej kariera ilustratorska, a przełomowym momentem było stworzenie wizerunku Pippi Pończoszanki. Ingrid Vang Nyman ilustrowała też inne – tekstowe – książki Astrid LIndgren. W 1954 roku wróciła do Kopenhagi. Zapadła na depresję i popełniła samobójstwo w 1959 roku.

Post Author: Krzysztof Maciejewski

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.